Zdeněk Daniel

Zdeněk Daniel

Architekt, designér, malíř

1970

Národnost: romská

Místo původu rodiny: jižní Morava

Dosažené vzdělání: střední průmyslová škola – maturita Rodinný stav, děti: ženatý, tři děti

Oblast působení: Od mládí kreslil a zajímal ho design. Při zaměstnání navštěvoval večerní lekce kresby na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou. Od roku 1992 profesionálně navrhuje interiéry, přes design se dostal k architektuře. Ač je v této oblasti samouk, získal řadu ocenění. Je členem České komory architektů od roku 2008 a je zapsán v Národním registru profesionálních výtvarných umělců a designérů ČR. Za svou šestadvacetiletou praxi realizoval stovky projektů. V poslední době spolupracuje na projektech ve veřejném prostoru. Ve výtvarné tvorbě se věnuje tradičním výtvarným technikám, kresbě a malbě, svá díla tvoří a vystavuje od roku 1998 a je zastoupen v soukromých sbírkách v Česku i zahraničí. Jeho otec byl zachráněn z transportu Romů do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau (Osvětim- -Březinka), většina členů jeho rodiny však zahynula. Tyto traumatické rodinné vzpomínky zpracoval ve výtvarném cyklu Mé černobílé stíny aneb memento mori, který mohli návštěvníci vidět na jeho retrospektivní výstavě v pražském kampusu Hybernská v roce 2018 a nyní jsou součástí sbírek Muzea romské kultury. Žije a tvoří v Jablonci nad Nisou.

Citát či vzkaz čtenářům: Vším, čím jsem byl, … jsem rád.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar