Růžena Danielová

Růžena Danielová

Zpěvačka, vězenkyně z Osvětimi a Ravensbrücku

1904–1988

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Oslavany, Mutěnice

Dosažené vzdělání: negramotná

Oblast působení: Pracovala v cihelnách. Za nacistické okupace byla v roce 1943 s celou svou rodinou deportována do tzv. cikánského tábora v Auschwitz-Birkenau / Osvětim-Březinka, kde přišla o manžela a všech pět dětí. Na základě jejího hudebního podání etnomuzikolog Dušan Holý zapsal a odborně analyzoval dnes už obecně známou žalující píseň Aušvicate hi kher báro / V Osvětimi je velký dům. Ta se pak stala hudebním skladatelům Miloši Štědroňovi a Arnoštu Parschovi námětem ke složení folklorní fantazie Pláč Růženy Danielové z Hrubé Vrbky, za kterou autoři obdrželi nejvyšší ocenění v soutěži Prix de musique folklorique de Radio Bratislava. Viz: Holý, D., Nečas, C.: Žalující píseň, 1993.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar