Monika Bagárová

Monika Bagárová

Zpěvačka

1994

Národnost: romská

Místo původu rodiny: prarodiče přišli ze Slovenska, Brno, Česká republika

Dosažené vzdělání: středoškolské
Rodinný stav: svobodná, bezdětná

Oblast působení: Pochází ze známé hudebnické rodiny Bagárovců a Lázokovců, kdy hudebníkem je např. dědeček Josef (cimbalista), otec Josef (bicí) provozuje jazzové hudební uskupení, v němž Monika od útlého dětství zpívala. V deseti letech vystupovala jako talentovaná zpěvačka na festivalu Gypsy Celebration Hartmanice, organizovaný Idou Kelarovou. V roce 2009 se stala veřejně známou po úspěchu v televizní soutěži Česko Slovenská SuperStar, v roce 2010 získala ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Debutové album Shinning vydala v roce 2011. Nazpívala duet s Karlem Gottem nebo ústřední píseň pro pohádku Čertova nevěsta. Jako jediná Romka se stala tváří kosmetické značky Maybelline, fotila pro časopis ELLE.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar