MgA. David Zeman, Dis.

MgA. David Zeman, Dis.

Restaurátor a malíř

1973–2018

Národnost: romská

Dosažené vzdělání: Vysokoškolské magisterské, Fakulta restaurování na Univerzitě Pardubice. Předtím po gymnáziu absolvoval ještě Vyšší odbornou školu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli, obor nástěnná malba.

Oblast působení: Vyrůstal v dětském domově v Poličce. Po absolvování VOŠ se začal věnovat restaurátorské činnosti ve východních Čechách a také vlastní volné malířské tvorbě. Do tváře Litomyšle se vepsal jeho návrh na převedení grafik Josefa Váchala z Krvavého románu do sgrafit na fasádě domu v historickém jádru města ve Váchalově ulici, na jehož realizaci sám pracoval, David vedl realizační tým pěti restaurátorů (1998). V roce 2001 zvítězil jeho návrh s názvem Cesta Romů na nástěnnou malbu štítové zdi Muzea romské kultury v Brně (Bratislavská 67), kterou rovněž se svým kolektivem realizoval. Věnoval se zejména restaurování nástěnných maleb a omítek v historických objektech (např. Broumovský klášter, Pražský hrad, zámek Kunštát, hrad Lipnice nad Sázavou, hrad Bezděz, restauroval i památky v Rumunsku a Iráku). Zemřel v Itálii. Viz také: reportáž Českého rozhlasu V jedné z ulic Litomyšle se stanete součástí Krvavého románu Josefa Váchala.

Citát či vzkaz čtenářům: Potřebujeme jen obyčejné rovnocenné partnerství, nic víc a nic míň než partnerství.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar