David Ištok

David Ištok

Zastupitel města Chomutov

* 1984

Národnost: česká, romská

Místo původu rodiny: Most

Dosažené vzdělání: střední odborné

Rodinný stav: jedno dítě

Oblast působení: V minulosti pracoval jako dělník na stavbě, preventista u městské policie nebo řidič autobusu MHD. V roce 2014 na sebe upozornil hlavní mužskou rolí ve filmu Petra Václava Cesta ven. V oblasti občanské angažovanosti vystupoval proti hazardu, mj. stál u zrodu iniciativy vyhlášení místního referenda za zrušení heren v Chomutově. Podílel se také na odhalení kupčení s hlasy v komunálních volbách v roce 2014. Spolupracoval také s Amnesty International při mapování exekucí v České republice. Podílel se na tvorbě programu Extra třída, v rámci kterého bylo vybudováno parkourové hřiště. Angažoval se také při pomoci poškozené rodině při střelbě na Roma v Chomutově. Spolupracoval s organizací Člověk v tísni v programu Podpory vzdělávání a do roku 2017 působil jako předseda Výboru národnostních menšin v Chomutově. Momentálně působí jako zastupitel města Chomutov za seskupení PRO Chomutov, je členem Strany zelených a vůbec prvním Romem v chomutovském zastupitelstvu. Jeho tématy jsou především sociální bydlení a řešení bytové problematiky.

Citát či vzkaz čtenářům: Nespravedlnost na jednom místě zeměkoule ohrožuje spravedlnost na celém světě (M. L. King).

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar