Bc. Martina Horváthová

Bc. Martina Horváthová

Projektová manažerka, místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

* 1980

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Slovensko

Dosažené vzdělání: vysokoškolské bakalářské v oboru Andragogika a personální řízení, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Oblast působení: Patří mezi významné iniciátorky mladé generace romského etnoemancipačního hnutí. Působí na pozicích projektové manažerky pro spolek Slovo 21 a Fellow Roma Initiatives Office Open Society Institute Budapest. Je jednou z hlavních osob ženské romské skupiny Manushe. V roce 2015 prezentovala aktivity romských žen na 59. zasedání Komise OSN pro postavení žen v New Yorku. Podílí se na přijetí romských studentů na vysoké školy. Je místopředsedkyní Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Citát či vzkaz čtenářům: Buďme hrdi na svůj romský původ a chápejme ho jako dar, protože být odlišný je sice těžké, ale také obohacující! Nezapomínejme být také občany a svá občanská práva vyžadovat a používat! Být občanem je zodpovědná role.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar