Rudolf „Rudko” Bagár

Rudolf „Rudko” Bagár

Hudebník

1950 - 2021

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Torysky, Slovensko

Dosažené vzdělání: základní

Oblast působení: Rudolf už během základní školy hrával v rodinné kapele na zábavách, svatbách atd., ovládal hru na violu, ale jak bylo zvykem, dokázal jako většina romských muzikantů hrát i na další nástroje, např. harmoniku nebo kontrabas. Členové rodiny včetně Rudolfa Bagára účinkovali např. v hudebním dokumentu zachycujícím folklór Slovenské televize Zem spieva (1964). Když mu bylo 16 let, rodina se přestěhovala do Brna. Společně s bratry Josefem, Milanem „Beňem“, Janem a bratrancem Gejzou Horváthem založili rodinnou kapelu Bagárovci. S moderním repertoárem koncertovali úspěšně po celém Československu. V roce 1983 se přesunuli do Prahy, kde jako kapela společně s primášem Janem Oračkem hráli pod Pražským kulturním střediskem. Velké úspěchy slavili s lidovým repertoárem v prestižních pražských hotelech (např. Panorama, International). Rudolf Bagár spolupracoval dlouhodobě s primášem Eugenem „Jankem” Horváthem, patří mezi špičku romských hudebníků 2. poloviny 20. století. Hra Bagárovců je zaznamenána např. ve filmu Cikánské melodie života (1977, režisér Jan Fuksa).

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar