Petr Torák, MBE

Petr Torák, MBE

Britský policista, nositel Řádu britského impéria

* 1981

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Liberec

Dosažené vzdělání: bakalářské v oboru Kriminologie a psychologie, 2008–2013, The Open University v Milton Keynes ve Velké Británii

Rodinný stav: ženatý, dvě děti

Oblast působení: Původně studoval Právní akademii v Liberci, ale po sérii rasově motivovaných útoků odešel v roce 1999 do Spojeného království, kde požádal o azyl. Nejprve pracoval jako dobrovolník v advokátní kanceláři, po získání pracovního povolení začal pracovat ve fast foodu, v zemědělství, u bezpečnostní služby a poté u policie – v letech 2006–2017 působil ve Velké Británii jako policejní důstojník. V roce 2013 založil policejní asociaci GRTPA (Gypsy Roma Traveller Police Association), která má za cíl podporovat policisty z řad Romů a kočovníků. V dnešní době má přes 140 členů a pobočky ve 4 zemích (Česko, Velká Británie, Slovensko a Chorvatsko). V roce 2015 byl oceněn Řádem britského impéria (MBE) za práci v romské komunitě ve městě Peterborough. Od roku 2018 je ředitelem COMPAS Charity, konzultantem pod Radou Evropy a aktivistou.

Citát či vzkaz čtenářům: Získání Řádu britského impéria je pro mne nejen obrovská čest, ale také zodpovědnost, skvělá příležitost a hlavně morální povinnost využít této cti k reprezentaci Romů ve společnosti a zajišťování spravedlnosti a rovných příležitostí pro všechny.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar