Milan Horváth

Milan Horváth

Houslista, primáš

* 1974

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Slovensko

Dosažené vzdělání: středoškolské

Oblast působení: Na housle hraje od 9 let. Učil ho jeho otec, slavný houslista a primáš Eugen „Janko“ Horváth. Mezi lety 1998–2003 hrál s Idou Kelarovou v kapele Romano Rat / Romská krev, účinkoval na koncertech po celém světě (Evropa, USA, Mongolsko, Kanárské ostrovy) a třikrát vystupoval na prestižním světovém World Music festivalu Womat. V roce 2004 s otcem založil rodinnou cimbálovou kapelu Horváthovci, která funguje dodnes. Od smrti Eugena Horvátha v roce 2014 je jejím primášem. Paralelně je od roku 2012 frontmanem rodinné kapely Harmonic Play, která se zaměřuje na styl latino jazz. Vytvořili hudební doprovod pro němý film Čarovné oči (1923, režie Václav Kubásek).

Citát či vzkaz čtenářům: Hudba je dar od našich předků, díky ní jsme tím, kým jsme.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar