Ladislav Dudi-Koťo

Ladislav Dudi-Koťo

Spisovatel, aktivista

1938

Národnost: romská

Místo původu rodiny: Snina, Slovensko

Dosažené vzdělání: střední odborné

Oblast působení: Pochází z jedenácti dětí, otec byl kovářem. Za 2. světové války byl s celou rodi- nou internován v táboře v Dubnici nad Váhom, kde jeho bratr přišel o život. Po konci války putoval s celou rodinou pěšky domů. V důsledku válečných událostí nastupoval do školy až v osmi letech, přesto uměl číst a psát a nastoupil přímo do třetího ročníku. Vyučil se horníkem v Karviné, ale živil se jinými pracemi, například jako betonář nebo ve výkupním podniku, v drátovně v Bohumíně a nakonec v ostravském dole Petr Bezruč jako horník. Osobní setkání s Milenou Hübschmannovou ho povzbudilo k vlastní literární tvorbě, napsal několik básní a povídek, jeho pohádka Paramisi pal o Deloro / Pohádka o romském Bohu byla publikována v Romano džaniben (2007). V Ostravě patří mezi uznávané osobnosti, svým vzpomínkovým vyprávěním přispěl do projektů Paměť Romů (Romea) a Paměť romských dělníků (Masarykova univerzita).

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar