Bc. Iveta Demeterová

Bc. Iveta Demeterová

Redaktorka, moderátorka

*1967, roz. Daňková

Národnost: romská, česká

Místo původu rodiny: prarodiče – Slovensko, rodiče – Praha

Dosažené vzdělání: vysokoškolské bakalářské v oboru Andragogika na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze

Oblast působení: Mezi lety 2002–2006 byla šéfredaktorkou internetového Rádia Rota, provozovaném sdružením Dženo. Radio Rota přinášelo rozhovory, reportáže a zajímavosti z romského společenského života, významnou složku vysílání tvořila romská hudba z celého světa. Jednalo se o první online mediální kanál pro Romy v Evropě. Od roku 2010 pracuje v Českém rozhlase, kde je editorkou, redaktorkou  a moderátorkou romského pořadu O Roma vakeren / Romové hovoří, který vysílá ČRo Radiožurnál a regionální stanice Českého rozhlasu. V roce 2014 získala ocenění Roma Spirit v kategorii média.

Zpět na galerii osobností

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností

  • Výpravná publikace v klasické knižní vazbě reprezentativním způsobem nabízí biografické medailony vybraných 254 romských osobností, jejichž osobní životy v průběhu dvacátého a jednadvacátého století byly, anebo jsou, spojeny s českými zeměmi. Romové, kteří nejen v historických dobách Rakousko-Uherska, ale ani v demokratickém prvorepublikovém Československu, natož v totalitních režimech, nemohli – a to až do roku 1990 – být více, než jen oficiálně „neviditelní“ nositelé hrdosti na svůj vlastní původ.
  • Z těchto všech veřejnosti neznámých Romů na více než dvou stech stranách knihy Amendar (tj. v romském jazyce vyjádřeno „od nás“ nebo „z nás“) vystupují jedinečné a inspirativní osobnosti napříč dějinami umění ( – a to jak umění hudebního, tak také výtvarného, literárního a dalších), sportu, školského vzdělávání, státní správy a také občanského aktivismu.
  • Za grafikou knihy stojí oceňovaný architekt a designér Martin Hrdina a doslov napsala socioložka Jiřina Šiklová. Kromě životopisných medailonů romských osobností obsahuje dva hloubkové rozhovory s bývalou poslankyní a psycholožkou Monikou Mihaličkovou a ředitelem organizace Ara Art, mj. laureátem Ceny Muzea romské kultury za rok 2017, Davidem Tišerem.

290 Kč s DPH

Objednat knihu

Kniha Amendar